saglık HAMİLELİK ve BESLENME

GEBELİKTE VEJETARYEN BESLENME

Günümüzde kimi anne adayları vejetaryen beslenmeşeklini tercih etmektedirler. Vejetaryen beslenme şeklinde bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Yani gebelik boyunca anne adayının ihtiyacı olabilecek vitamin ve mineralleri ve diğer besin gruplarını alması gerekir. Bu durum hem sağlıklı bir gebelik dönemi için hem de bebeğin beyin ve görme duyusu gelişimi için oldukça önemlidir.

Peki vejetaryen bir beslenme şeklinde anne adayları ihtiyaç duyacakları besinleri nasıl almalıdır? Neler tüketmelidir?

Vejetaryen beslenme şeklinde tam tahıllar, kuru baklagiller, soya peyniri, peynir ve yoğurt gibi besinler tüketilebilir.

Fakat önemli bir konu omega 3 yağ asitleri, çinko, demir, B12 vitamini, D vitamini ve kalsiyum gibi besin kaynaklarının nasıl karşılanacağıdır.  Bu tür besin kaynakları vejetaryen diyette pekala bulunabilmektedir.

Örneğin balık yemeyen bir anne adayı için, omega 3 yağ asitleri barındıran diğer kaynaklardan ihtiyaç karşılanabilir. Keten tohumu, ceviz, koyu yapraklı yeşil sebzeler, kuru baklagiller, kabak, brokoli, karnabahar, papaya gibi besinler tüketilerek omega 3 gibi gebelik döneminde oldukça önemli bir ihtiyaç karşılanabilir.

Çünkü omega 3 yağ asitleri anne karnındaki bebeğin de bebeğin beyin ve görme duyusu gelişimi için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak portakal suyu, hububatlar da tüketilebilir.

Gebelik döneminde omega 3 yağ asitleri yönünden beslenme konusunda Dünya Sağlık Örgütü de özellikle tavsiyede bulunmaktadır. Hamile bayanlar eğer omega 3 yönünden yeterince beslenemediklerini düşünüyorlarsa bu konuda hekimlerine ve bir beslenme uzmanına danışabilirler.

Vejetaryen anne adayları için diğer diyet önerileri:

Vejetaryen beslenme şeklini benimseyen hamile bayanlara ek olarak aşağıdaki beslenme önerileri yapılabilir.

1. Sık sık kuru baklagiller tüketilebilir. Çünkü kuru baklagiller çinko, demir ve protein yönünden oldukça zengin besinlerdir.

2. Kalsiyum alımı ihmal edilmemelidir. Günlük olarak kalsiyum içeren besinlerden tüketmek mutlaka gereklidir. Bu amaçla az yağlı veya yağsız süt, soya sütü, peynir, kalsiyum eklenmiş portakal suyu tüketilebilir. Bazı vejetaryen anne adayları bu gibi besinleri tüketmekten kaçınabilmektedir veya çok fazla tüketmek istemez. Bu durumda ek kalsiyum desteği almakta fayda vardır.

3. Sebze ve meyveler mutlaka tüketilmelidirler. Çünkü bunlar önemli birer antioksidanlardır. Günlük 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

4. Bulgur, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketilmesi gereken tam tahıl ürünlerine örnek olarak verilebilir.

5. B12 vitamini içeren besinler de tüketilmelidir. Bunun için yumurta sarısı, süt bu ihtiyacı karşılayabilecek önemli besinlerdir. B12 vitamini içeren besinler de vejetaryen anne adayları tarafından pek tüketilmeyebilirler. Bu da anne adayında B12 vitamini yönünden bir eksiklik oluşmasına yol açar. Bu durumda B12 vitamini ikame edecek şekilde folik asit ve demir içerene besinlerden tüketmek gerekecektir.

6. Protein alımı önemli bir konudur. Protein ihtiyacı süt ürünleri ve yumurtadan karşılanabilir. Fakat bazı vejetaryen anne adayları bu besinleri tüketmek istemezler. Bunların yerine protein yönünden zengin sebzeler tüketilmelidir.

Vejetaryen anne adayları diğer anne adaylarına göre beslenme konusunda biraz daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü önemli olan hamile bir bayanın gebelik boyunca ihtiyaç duyacağı protein, vitamin, mineral ve diğer yönlerden yeterince beslenmesidir. Bu ihmal edilmemelidir.

HAMİLELİKTE DEMİR İÇEREN BESİNLER

 Hamilelik döneminde kadınlarda demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık riski artar. Hamilelikte kansızlık hamilelik komplikasyonları açısından riski artıran bir etkendir. Bu nedenle hamilelikte demir ihtiyacını iyi karşılamak ve demir içeren besinlerin tüketimine önem vermek gerekir. Hamilelikte kansızlık ve demir eksikliği riskini azaltmak için aşağıdaki demir içeren besinleri özellikle tüketmekte fayda vardır:

 Et  Kırmızı et ve beyaz et önemli düzeyde demir içerir ve hamilelikte mutlaka tüketilmeleri gerekir. Özellikle tavuk karaciğeri önemli düzeyde demir içerir. Dana eti, deniz ürünleri ve diğer kümes hayvanlarının eti de oldukça iyi bir demir kaynağıdır.

Sebze Deniz yosunu en yüksek demir oranına sahip bitkisel besindir. Ispanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler de demir içerir.

Baklagiller Soya oldukça iyi bir demir kaynağıdır. Önemli düzeyde demir içerir. Ayrıca, diğer nohut, barbunya ve kuru fasulye gibi baklagiller de hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Kırmızı pancar  Kırmızı pancar hamilelikte mükemmel bir demir kaynağıdır ve genelde vücut tarafından iyi tolere edilir.

Hamilelikte omega 3 nasıl alınır, hamilelikte omega 3 içeren besinler nelerdir?

 Omega 3 yağ asitleri hamile kadınların diyetinde önemli bir besindir. Omega 3 yağ asitleri hem anne sağlığı açsından hem anne karnındaki bebeğin göz ve beyin gelişimi için önemlidir. Omega 3 yağ asitleri için destek vitaminler alınabileceği gibi bunun tamamen doğal yollardan yani besinler yoluyla almak da mümkündür. Hamilelikte omega 3 ihtiyacı için alınabilecek besinler şunlardır:

 1. Somon balığı, sardalye, tatlı su alabalığı her hafta 300 gr kadar tüketilebilir. Bu tür omega 3 yağ asitleri iyi bir dokosaheksaenoik asit kaynağıdırlar.

 2. Hamilelik boyunca günlük omega 3 alımını artırmak için dokosaheksaenoik asit ile zenginleştirilmiş süt, ekmek, yoğurt ve meyve suları tüketilebilir.

 3. Hamilelikte omega 3 kaynağı olarak ceviz oldukça iyi bir seçimdir. Ceviz oldukça iyi düzeyde alfa-linolenik asit içerir.

 4. Keten tohumu yağı ve zeytinyağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar da oldukça iyi bir omega 3 kaynağı besinlerdir. Salatalarda ve diğer yemeklerde kullanılabilir. Günlük omega 3 alımını artırmak için tüketilebilecek besinlerdendir.

 5. Besinlerden yeterince omega 3 alınamadığı zaman hekimle görüşerek omega 3 desteği alınabilir. Hekim özellikle hamile kadınlar için üretilmiş omega 3 desteklerinden tavsiye edebilir.

 6. Hamilelikte omega 3 kaynağı olarak balık tüketimi oldukça faydalıdır Fakat hamilelik döneminde civa oranı yüksek balıklardan kaçınmak gerekir. Civa oranı yüksek balıklara kılıç balığı, köpek balığı, kedi balığı, kiremit balığı ve kral uskumru örnek verilebilir. Omega 3 ihtiyacı için balık yağı kullanmak konusunda ise yine hekime danışmak gerekir. Çünkü yüksek düzeyde civa içeren balıklar hamilelikte kanama gibi soruların riskini artırır.

 

http://www.annelikbilinci.com/makaleler/gebelikte-diyet-yapilir-mi.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: